باکس جستجو
منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 2456222
  • بازدید امروز : 905
  • بازدید دیروز : 964
  • بازدید این ماه : 6666
  • بازدید ماه قبل : 30096
  • آخرین بازدید : پنجشنبه 18 خرداد 1402 (08:56) ق.ظ

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: ایران در اجرای پروژه های آب و فاضلاب به جز بخش لجن تصفیه خانه های فاضلاب و ابزار دقیق، به خودکفایی رسیده است.

به گزارش صبا و به نقل از ایرنا، حمیدرضا جانباز درباره آخرین وضعیت همکاری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با شرکت فرانسوی سوئز افزود: مدیریت هوشمند شبکه آب شهری و کاهش آب به‌ حساب نیامده، دو هدف اصلی و عمده اجرای این پروژه است.
سند همکاری ایران و شرکت سوئز فرانسه در صنعت آب و فاضلاب که بهمن ماه گذشته امضا شد، شامل اجرای پروژه مدیریت هوشمند شبکه آب در منطقه یک تهران به شکل پایلوت (نمونه) است که در سه مرحله و به مدت پنج سال انجام خواهد شد.
آب به حساب نیامده، میزان آبی است که تولید شده ولی برای مصرف آن هیچ هزینه ای پرداخت نشده و در روی قبوض نیز قابل محاسبه نیست.
به گفته این مقام مسئول، ایزوله کردن منطقه به نحوی که ورودی و خروجی آن مشخص باشد، نخستین اقدام در این پروژه است که اگر به درستی تعریف شود، حجم کار به خوبی مشخص شده و پس از آن اجرای کار با سرعت پیش می رود.

مدیرعامل آبفای کشور گفت: تجربه انجام چنین فعالیت هایی در سایر نقاط جهان فراوان است و مشابه این پروژه در مقیاس وسیع تر در بوشهر و برازجان با مشارکت شرکت «کی- واتر» (
K- water) کره جنوبی در حال انجام است.
جانباز با اشاره به تامین مالی کامل پروژه توسط فرانسوی ها، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک و با رفع باقی مانده مسائل و مشکلات، این پروژه به نخستین قرارداد صنعت آب و فاضلاب با خارجی ها در پسابرجام تبدیل شود.
وی مشکل اصلی اجرای پروژه های صنعت آب و فاضلاب را تامین سرمایه برشمرد و گفت: اگر کشورها و شرکت های خارجی بتوانند برای رفع این مشکل اقدام کنند، در اولویت این شرکت قرار خواهند گرفت.
مدیرعامل آبفای کشور همچنین، انتقال فناوری و مجهز شدن به علم روز را دیگر اولویت این شرکت در همکاری با شرکت های خارجی برشمرد که در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، روز هشتم بهمن ماه پارسال سند همکاری بین صنعت آب و فاضلاب ایران با شرکت سوئز به امضای «ژان لوئیز» مدیرعامل ارشد شرکت سوئز و «علیرضا دائمی» معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو رسید.
امضای این سند که با حضور رییسان جمهوری ایران و فرانسه و در محل کاخ الیزه انجام شد شامل اجرای پروژه مدیریت هوشمند شبکه آب در منطقه یک تهران به شکل پایلوت (نمونه) است که در سه مرحله و به مدت پنج سال انجام خواهد شد. در نتیجه آب به حساب نیامده در این ناحیه با بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت با اختلاف ارتفاع 600 متری در شبکه، 10 درصد کاهش خواهد یافت.

در طی انجام پروژه ظرفیت‌سازی، آموزش و انتقال دانش فنی صورت خواهد گرفت و هزینه پروژه به طور عمده با فاینانس (تامین مالی) طرف فرانسوی تامین و با درآمد ناشی از اجرای پروژه بازپرداخت خواهد شد. شرکت فرانسوی هزینه اجرای طرح را نزدیک به 80 میلیون یورو برآورد کرده است.
بخش اصلی پروژه را شرکت‌های ایرانی انجام می دهند و کار طراحی، نظارت و آموزش را شرکت فرانسوی سوئز به‌ عهده دارد.5 خرداد 1395