باکس جستجو
منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 2456461
  • بازدید امروز : 1144
  • بازدید دیروز : 964
  • بازدید این ماه : 6905
  • بازدید ماه قبل : 30096
  • آخرین بازدید : پنجشنبه 18 خرداد 1402 (10:21) ق.ظ

وزیر نیرو گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری ستاد احیای دریاچه ارومیه در مدول دوم تصفیه‌ خانه تبریز پساب تصفیه شده این تصفیه خانه صرفا باید به دریاچه وارد شود و هیچ مصرف دیگری از محل این پساب نباید صورت گیرد.

به‌ نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌ چیان" صبح امروز در مراسم آغاز احداث مدول دوم تصفیه‌ خانه کلانشهر تبریز اظهار داشت: در دریاچه ارومیه با محدودیت ورود منابع آب مواجه هستیم که در حال حاضر با اقدامات به‌ عمل آمده و اجرای طرح‌ های احیا خوشبختانه دریاچه ارومیه در مسیر احیا قرار دارد.
وی با بیان اینکه مسئله فاضلاب با بهداشت مردم ارتباط مستقیم دارد که اگر به شکل صحیح جمع‌آوری، دفع و تصفیه نشود مشکلات جبران‌ ناپذیری به بار می‌آورد، افزود: روان شدن فاضلاب در نهرها، جوی‌ ها و معابر وضعیت نگران کننده‌ ای برای شهر ایجاد می‌کند و طبیعی است که مدیریت‌ های شهری نسبت به موضوع بسیار نگران باشند.
چیت‌‌ چیان خاطر نشان کرد: شهرداری‌ ها همکاری موثری در این ارتباط داشتند تا برخی از موانع بر سر راه اجرای شبکه‌ های فاضلاب را رفع کنند، به‌ طوری که بخش عمده‌ ای از اعتبارات باید صرف اخذ مجوز های حفاری و ... می‌شد که با همکاری‌ های شهرداری به حساب مشترک شهرداری و آب و فاضلاب برای انجام عملیات‌ های مشترک نهاده شد.
وزیر نیرو با تقدیر از همکاری‌ های مناسب شورای شهر تبریز در ارتباط با اجرای طرح‌ های شبکه فاضلاب اذعان داشت: شوراها می‌توانند با صدور مجوز های لازم برای سرمایه‌ گذاری در جهت توسعه شبکه‌ های آب و فاضلاب مصوباتی داشته باشند که همه این اتفاق‌ها نتیجه همکاری و مسئولیت مشترک تمام نهادها خواهد بود.
وزیر نیرو با بیان اینکه در سال 94 به اندازه سه سال قبل شبکه فاضلاب در تبریز اجرا شده که نشان از همکاری همه دستگاه دارد، ادامه داد: هم‌ افزایی بین دستگاه‌ ها موجب خلق منابع جدیدی می‌شود و برکات الهی را نیز در پی خواهد داشت.
چیت‌ چیان در عین حال خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد جمعیت تبریز تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند و به سرعت این فعالیت‌ها ادامه می‌یابد تا 100 درصد جمعیت تحت پوشش قرار گیرند.
وزیر نیرو تصریح کرد: اجرای طرح مدول دوم تصفیه‌ خانه کلانشهر تبریز موجب می‌شود تعداد  960 هزار نفر یعنی حدود نیمی از جمعیت تبریز تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گیرد و بعد از آن خط انتقالی اجرا و پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.
وی با بیان اینکه با توجه به سرمایه‌ گذاری ستاد احیای دریاچه ارومیه در مدول دوم تصفیه‌ خانه تبریز پساب تصفیه این تصفیه‌ خانه صرفا باید به دریاچه وارد شود و هیچ مصرف دیگری از محل این پساب نباید صورت گیرد، این تصفیه‌ خانه‌ ها حدود 150 میلیون مترمکعب آب در سال وارد دریاچه خواهد کرد و این تصفیه با بالاترین استانداردها انجام می‌گیرد و خالی از مولفه‌ های آلوده کننده است.
وزیر نیرو در عین حال ابراز داشت: امیدواریم طی سه سال آینده همه پروژه‌ های فاضلاب و شبکه انتقال آب به دریاچه تمام شود.
بر اساس این گزارش، عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه‌ خانه فاضلاب کلانشهر تبریز با حضور وزیر نیرو، استاندار آذربایجان شرقی، دبیر طرح احیای دریاچه ارومیه، معاون نظارت بر بهره‌ برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و تعدادی از مدیران استانی و خانواده معظم شهدا آغاز شد.


سالانه 150 میلیون متر مکعب، آب، برای دریاچه ارومیه تأمین می‌شود

وی با اشاره به اینکه در سال 94، با توجه به این اقدام شورا، سه برابر سال قبل، شبکه فاضلاب در تبریز عملیاتی شده است، ابراز داشت: بیش از 60 درصد جمعیت تبریز تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب هستند و به سرعت تمام جمعیت شهری تبریز نیز تحت پوشش قرار می‌ گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه سرمایه گذاری این طرح را ستاد احیای دریاچه ارومیه بر عهده گرفته است، تصریح کرد: این طرح علاوه بر اینکه حدود 1 میلیون نفر را در شهر تبریز تحت پوشش قرار می‌دهد، آب تصفیه شده آن، با خط لوله به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود که سالانه حدود 150 میلیون متر مکعب، آب، برای دریاچه تأمین خواهد شد.

چیت چیان با تاکید بر اینکه این تصفیه خانه با بالاترین فناوری روز احداث می‌شود، اظهار داشت: آب حاصل از این تصفیه خانه کاملاً پاک است و با آب خام تفاوتی نخواهد داشت، چرا که با فناوری روز، ازت و فسفر موجود در فاضلاب نیز تصفیه شده و هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد.

وی تاکید کرد: این طرح باید در سه سال آینده و بلکه در زمان کوتاه تری افتتاح شود تا آثار پر خیر و برکت آن هر چه سریعتر مشاهده شود.11 خرداد 1395