باکس جستجو
منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 2389589
  • بازدید امروز : 902
  • بازدید دیروز : 920
  • بازدید این ماه : 25488
  • بازدید ماه قبل : 28648
  • آخرین بازدید : يكشنبه 6 فروردين 1402 (22:15) ب.ظ
فاضلاب های صنعتی برحسب نوع صنعت دارای ترکیبات شیمیایی و سمی است که نمی توان مستقیما در رودخانه ها و دریاچه ها تخلیه کرد و باید قبل از آن مطابق با استاندارد های فاضلاب خروجی تصفیه گردد.
خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها کاملا بستگی به نوع فرآورده کارخانه دارد.


روش های تصفیه فاضلاب

1- تصفیه مقدماتی فاضلاب:

این روش شامل جداسازی اجزایی از فاضلاب است که می توانند معضلاتی در نگهداری و بهره برداری سیستم های تصفیه ای ایجاد کنند. عملیات معمول در این روش شامل آشغال گیری، دانه گیری، متعادل سازی و عملیات ایستگاه پمپاژ، شناور سازی و ته نشینی اولیه است. خروجی فاضلاب در این مرحله معمولا دارای میزان بالایی BOD است که با توجه به رعایت مراحل اصولی سازمان حفاظت محیط زیست، این مرحله از تصفیه کافی نمی باشد.
 

2- تصفیه بیولوژیکی فاضلاب:

تصفیه بیولوژیکی پساب های صنعتی نیز یکی از روش های استاندارد و قابل قبول در سطح جهان است که در جهت استفاده مجدد و بازیافت آب در کارخانجات صنعتی از آن استفاده می شود. هدف در این مرحله از تصفیه، جداسازی مواد آلی قابل تجزیه زیستی و مواد جامد معلق است.
انواع میکروارگانیسم ها نظیر مخمرها، باکتری ها، قارچ ها و ... می توانند بر روی مواد آلاینده موثر باشند.
عملیات معمول در این روش عبارت است:
الف) تصفیه بیولوژیکی هوازی که خود شامل رشته شناور میکروارگانیزم ها (نظیر لجن فعال) و رشته ثابت میکروارگانیزم ها (نظیر صافی چکنده و دیسک های بیولوژیک چرخان) است.
ب) تصفیه بیولوژیکی بی هوازی

 

3- تصفیه شیمیایی فاضلاب:

در این مرحله از تصفیه پساب فاضلاب، فرآیندهایی را که در آن ها واکنش شیمیایی ایجاد کننده تغییر هستند مد نظر داریم.
در تصفیه فاضلاب، فرآیندهای واحد شیمیایی را معمولا به همراه عملیات واحد فیزیکی و فرآیندهای واحد بیولوژیکی به کار می برند تا اهداف تصفیه را برآورده سازند.
یکی از نقاط ضعف ذاتی اکثر فرآیندهای شیمیایی، در مقایسه با روش های دیگر تصفیه، این است که فرآیند مذکور با افزودنی های شیمیایی انجام می شود و برای جداکردن ماده ای از فاضلاب، اغلب ماده دیگری به آن افزوده می شود. در نتیجه همواره با یک افزایش خالص به اجزای محلول در فاضلاب روبرو هستیم.
اگر قرار باشد فاضلاب تصفیه شده به چرخه مصرف باز گردد، این نکته می تواند عامل مخرب مهمی باشد. عملیات معمول در این روش شامل انعقاد، لخته سازی، ته نشینی فیزیکوشیمیایی (که این ته نشینی به وسیله تزریق مواد منعقد کننده صورت می گیرد) می باشد.
در تکنولوژی جدید تصفیه فاضلاب و پساب صنعتی شرکت یاسین پژوه باید دانست که هیچ یک از روش ها به تنهایی نتیجه بخش نخواهد بود و باید مجموعه ای از روش های تصفیه، به صورت تلفیقی به کار گرفته شوند.
هدف از تصفیه فاضلاب حذف آلاینده ها و ارتقا کیفیت آن است و مهمترین پارامتر تعیین کننده کیفیت کدورت می باشد.

 

انواع فاضلاب ها

    ـ فاضلاب های صنعتی
فاضلاب هایی هستند که از صنایع مختلف حاصل می شوند و نسبت به نوع صنایع ، ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند و وقتی وارد دریاها می شوند باعث آلودگی آب و مرگ آبزیان می گردند.
     مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های صنعتی
بسته به نوع کارخانه ها و محصول تولیدی آن ها ترکیبات شیمیایی و درصد آنها در پساب های صنعتی متفاوت است اما از مهمترین این ترکیبات می توان به آرسنیک ، سرب ، کادمیم و جیوه می توان اشاره کرد. این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ ، پلاستیک ، مواد دفع آفات نباتی ، استخراج معادن وارد آب های جاری و محیط زیست می شود.
    ـ فاضلاب های کشاورزی
در این فاضلاب ها سموم کشاورزی مانند هیدروکربن های هالوژنه ،
DDT آلودین ، ترکیبات فسفردار نظیر پاراتیون وجود دارد. مخصوصا ترکیبات هالوژنه بسیار خطرناک هستند و هنگامی که توام با آب کشاورزی در لایه های زمین نفوذ نمایند یا به بیرون از محیط کشاورزی هدایت شوند، باعث ایجاد فاضلاب های کشاورزی فوق العاده خطرناک می شوند.
    ـ فاضلاب های شهری
این فاضلاب ها از مصرف خانگی آب حاصل می شود. در این پساب ها انواع موجودات ریز ، میکروب ها و ویروس ها و چند نوع مواد شیمیایی معین وجود دارد که عمده ترین آن آمونیاک و نیز مقداری اوره می باشد. این فاضلاب ها باید از مسیرهای سر بسته به محل تصفیه هدایت گردند. جهت خنثی سازی محیط قلیایی این فاضلاب ها که محیط مناسب برای رشد و نمو میکروب هاست از کلر استفاده می شود.


          

در تصفیه فاضلاب هدف های زیر مدنظر می باشد:
1) تأمین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم
فاضلاب های شهری همیشه دارای میکروب های گوناگونی می باشند که قسمتی از آن ها را میکروب های بیماری زا تشکیل می دهند.
ورود فاضلاب تصفیه نشده به محیط زیست و منابع طبیعی آب، چه آن هایی که روی زمین و چه آن هایی که در زیر زمین قرار دارند، موجب آلوده شدن این منابع به میکروب های بیماری زا می گردد و در اثر تماس انسان با این منابع، خطر گسترش بیماری ها میان مردم به وجود می آید.


2)پاک نگهداری محیط زیست
وارد نمودن فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست موجب آلودگی این محیط شده که به جزء خطرهای مستقیمی که برای بهداشت مردم دارد، نتایجی دیگر از قبیل مناظر زشت، بوهای ناخوشایند و سرانجام تجمع حشرات را نیز به همراه دارد.
این حشرات خود وسیله ای برای جابه جاشدن میکروب های بیماری زا و آلوده سازی محیط زیست با این میکروب ها می باشند.

3) بازیابی فاضلاب
با توجه به اینکه مقدار نمک های معدنی محلول در فاضلاب به مراتب کمتر از آب دریاهای آزاد می باشد و فاضلاب جزء آب های شیرین ولی آلوده به حساب می آید، استفاده دوباره از فاضلاب به جای آب شیرین جهت آبیاری، کشاورزی و ... به مراتب ارزان تر از شیرین سازی آب دریاهای شور می باشد. این مسئله در ایران که در بسیاری از نقاط آن مردم با کمبود آب شیرین مواجه هستند، می تواند در مصرف آب شیرین مورد استفاده در آبیاری کشاورزی، صرفه جویی نماید. کاربرد دوباره فاضلاب تصفیه شده جهت آبیاری کشاورزی علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب شیرین، به علت وجود مواد غذایی در فاضلاب تصفیه شده می تواند منبع غذایی خوبی برای گیاهان و تقویت کشتزارها گردد.

4) تولید کود طبیعی
لجنی که از تصفیه زیستی فاضلاب به دست می آید دارای مقدار زیادی از ترکیبات شیمیایی نظیر نیترات ها، سولفات ها و فسفات ها می باشد که ارزش غذایی فراوانی برای رشد گیاهان دارند. برای افزایش قابلیت جذب این لجن، آن را طی یک فرآیند با کودهای گیاهی که از باقی مانده برگ و ساقه درختان تشکیل شده اند یا با کودهای حیوانی بهم آمیخته و سپس به صورت کود طبیعی به کار می برند.
5)تولید انرژی
نزدیک به 70 درصد گازهای تولید شده در انبارهای هضم لجن را گاز متان تشکیل می دهدکه ارزش سوختی آن در حدود ارزش سوختی گاز شبکه شهری می باشد.
در تصفیه خانه ها می توان با سوزاندن آن و گرم کردن دیگ های بخار، گرمای مورد نیاز واحدهای مختلف تصفیه خانه را تأمین کرد.
حتی در تصفیه خانه های بزرگ این گاز را جمع آوری کرده و با استفاده از توربین های گازی، ژنراتور برقی را به حرکت درآورده و تولید برق می کنند.


دانلود کاتالوگ کامل محصولات و خدمات شرکت یاسین پژوه
دانلود کاتالوگ خدمات تصفیه پساب صنعتی شرکت یاسین پژوه