باکس جستجو
منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 2456343
  • بازدید امروز : 1026
  • بازدید دیروز : 964
  • بازدید این ماه : 6787
  • بازدید ماه قبل : 30096
  • آخرین بازدید : پنجشنبه 18 خرداد 1402 (09:43) ق.ظ
یكی از روش هايی كه در بسياری از فرآيندهای غشايی معمول است (البته نه در همه) جريان متقاطع است. كه اين نوع جريان شامل عبور دادن مماسی مايع از بين سطح غشاء می باشد. فايده اين روش اين است كه ذرات و يا مواد حل شدنی در دو رويه ايجاد می شوند. نتيجه روش جريان متقاطع اين است كه جريان عبوری از غشاء در عمليات متناوب به حالت پايدار برسد در حالی كه در فيلتراسيون های رايج جريان پيوسته كاهش مي يابد. لذا اگر شدت های بالاتری مورد نظر باشد جريان متقاطع بالاتری مورد نياز است.

                    

اما در كنار اين فايده روش جريان متقاطع، بايد تاوان انرژی لازم برای حركت دادن جريان از بين سطوح را نيز پرداخت كنيم اما اين هزينه در مقابل هزينه لازم برای هل دادن جريان به سوی فيلتر در روش بسته جريان كوچك می باشد. يك فاكتور كليدی در اينجا، نسبت جريان متقاطع به جريان عبوری است. عجيب نيست اگر اين نسبت به عنوان جنبه‌ای كليدی برای كنار گذاشتن طراحی المان های غشايی و برگزيدن حالت های عملياتی سابق مورد توجه قرار گيرد. نتيجه ديگر جريان متقاطع اين است كه اين سيستم اصولاً برای عبور بخش اندكی از خوراك طراحی شده است.
بنابراين در آينده بايد در طرح هاي غشايي، طراحي سيستمي برای از بين بردن اين كاهش، مورد توجه قرار گيرد. در چند سال اخير مرز بين فيلتراسيون غشايی و فيلتراسيون های مرسوم با رشد فرآيندهای هيبريد، متبلور شده است. در اين فرآيندها ابتدا برخی مواد در سطح غشا ساخته می شود و سپس با عبور آب و يا هوا از پشت غشا، خارج خواهند شد. و با تكرار متناوب اين عمل ( min circulating 15 ) می توان جريان معقولی از ميان غشا ايجاد كرد. به اين ترتيب از اثر مواد مزاحم بر روي سطح كاسته می شود و غشاء همچنان به عنوان فاكتور كنترلی باقی می ماند. به اين دليل که گونه های مختلفی از ميان غشاء با سرعت های مختلف عبور می کنند غشاء برای بسياری از فرآيندهای جداسازی مورد استفاده قرار می گيرد. اساس کار به اين صورت می باشد که مخلوطی از اجزای گوناگون را به عنوان خوراك وارد می كند و اين اجزا به دليل پتانسيل‌های مختلف با نرخ های متفاوت عبور می كنند و از توده‌ای به توده ديگر می روند. شار گذرنده از غشاء برای هر جزء به ازای واحد نيروی رانشی با نفوذپذيری آن متناسب است.

شرکت یاسین پژوه آمادگی خود را در راستای طراحی و ساخت انواع ماژول های غشایی در ابعاد آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی جهت کاربرد در فرایند های مختلف اعلام می دارد.


دانلود کاتالوگ کامل محصولات و خدمات شرکت یاسین پژوه